בית מדרש ישיבתי

מכתב לתורם

תורם יקר
שלום רב,

אני פונה אליך לרגל עליית קומה בפעילות 'בית מדרש ישיבתי'.

הקומה הראשונה היתה בניית רשת בתי מדרש בפריסה ארצית. קומה זו נבנתה בהצלחה, ופועלים כיום עשרה בתי מדרש, ובהם מאות לומדים: בקרית שמואל, מודיעין, שדות נגב, אשקלון, פתח תקוה, ירושלים, נתניה, רמת גן, אופקים, וקדימה. הציבור מגיע לבית המדרש כשני ערבים בשבוע, לאחר יום עבודה, ולומד במגוון תכניות לימוד בנושאים שונים. הלימוד הוא בסגנון ישיבתי, הכולל סדר לימוד עצמי בחברותות, ושיעור עיוני. קומה זו כשלעצמה היא חידוש גדול בעולם התורה.

הקומה השניה, ההולכת ונבנית כעת, היא בניית בית מדרש במודל חדש: פעילות רצופה - כל יום כל היום. בית המדרש מיועד לכל שכבות האוכלוסייה: עובדים, סטודנטים, פנסיונרים, חיילים, ונערים. תכניות הלימוד המגוונות מורכבות מלימוד עצמי ושיעור. המטרה היא לבנות 'בית מדרש ישיבתי' כמשמעו: ישיבה, אך לא ל'בני ישיבה' אלא לציבור החי את חיי החול, ומעמיד במרכזם את לימוד התורה. בית המדרש במודל זה מהווה מרכז לחיי הקהילה כולה, וכתובת טבעית לכל מבקש תורה.

פיילוט של המודל החדש מוקם בימים אלו באריאל. בית המדרש ממוקם סמוך לאוניברסיטה, ולומדים בו סטודנטים ותושבי העיר. ההוצאות של הפעלת בית מדרש כל יום כל היום גדולות מאד, ובפרט שקשה לגבות מסטודנטים דמי השתתפות בהוצאות. הכסף לא דרוש לצורך מלגות, שכן הלימוד הוא 'לשמה', אלא לאחזקת המקום, כיבוד, שכר לרבנים, ושיווק. קצב בניית הקומה הבאה בתחיית הקודש תלוי בעזרתך.

מעשר כספים מיועד במקורו לחיזוק התורה, כפי שפסק החפץ חיים, בעל ה'משנה ברורה' (אהבת חסד פרק יט). אם כבר תורמים לחיזוק התורה, כמובן שרצוי לחזק את הלימוד האידיאלי:

רבן גמליאל בנו של רבי יהודה הנשיא אומר: יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ שיגיעת שניהם משכחת עון, וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עון. (אבות פרק ב משנה ב)

תן דעתך כמה מעט משאבים, פרטיים וציבוריים, מושקעים בתורה עם דרך ארץ. כמה מעט משאבים מושקעים בבניין התורה של ציבור המבוגרים הגדול.

אנא הקדש את כספי המעשר ל'בית מדרש ישיבתי', בהוראת קבע, שתתן בסיס יציב וקבוע לפעילותנו. ניתן להקדיש לימוד לעילוי נשמה וכדו'.

אֹרֶךְ יָמִים בִּימִינָהּ בִּשְׂמֹאולָהּ עֹשֶׁר וְכָבוֹד: דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבֹתֶיהָ שָׁלוֹם: עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר: (משלי ג, טז-יח)

בתודה ובברכה,

 

אביב זגלמן

מנכ"ל 'בית מדרש ישיבתי'