בית מדרש ישיבתי

להמציא את הלילה מחדש

בבריאת העולם קבע רבונו של עולם שהלילה הוא זמן מנוחה. בימינו נדרשים אנו להמציא זאת מחדש.

חז"ל אומרים שלא נברא הלילה אלא לשינה. ביום האדם פועל ועושה, ובסופו של יום - מגיע הביתה עייף. לכך נברא הלילה, שמי שעייף יוכל לישון בנחת, כיבוי אורות אלוקי.

המנוחה חשובה מאד, וגם היא חלק מעבודת ד' שלנו. כדי ללמוד תורה ולקיים את המצוות כראוי צריך להיות רעננים ובריאים, והעייפות היא מכשול גדול לקיום המצוות. בעל הטורי זהב כותב שמי שמנדד שינה מעיניו כדי להרבות בלימודו לא הרויח בכך כלום. הרי בעקבות מיעוט השינה הוא עייף ואינו מרוכז, כך שאע"פ שהוסיף בכמות הפסיד מהאיכות של הלימוד. אם היה מרוכז יותר היה יכול ללמוד בפחות זמן יותר תורה. אם כן תורה הוא לא הרויח, אלא רק הפסיד שעות שינה. חבל. לך לישון ותלמד טוב.

מאז שהמציא אדיסון את נורת החשמל, וביתר שאת מאז פרצו אל חיינו התקשורת והאינטרנט, ההבדל בין היום והלילה הצטמצם. כמעט כל מה שאתה רוצה לעשות ביום אפשר לעשות גם בלילה. לישון בלילה זה רק המלצה, אפשר לעשות גם אין סוף דברים אחרים.

הבעיה היא שהגוף עדיין צריך שינה הגונה כדי להיות רענן.

לכאורה הפתרון הוא פשוט- ללכת לישון.

הקושי היחידי בפתרון הזה הוא שאנחנו רוצים להספיק הרבה ולא רוצים לישון.

למה ללכת לישון אם אפשר לקרוא ספר, או לסדר את הבית, או ללמוד תורה, או להתעדכן בחשבון בבנק, לשמוע חדשות, לפטפט בטלפון ועוד דברים רבים שסוף סוף יש קצת זמן פנוי כדי להספיק לעשות אותם.

כאן נדרש שינוי גדול בתפיסה.

מי אמר שצריך להספיק? זה בכלל לא נכון! אנחנו עובדים שכירים אצל הקב"ה ולא קבלנים. לא בוחנים אותנו על הספקים אלא על מאמץ בשעות העבודה. אם התאמצנו בכל שעות העבודה הקב"ה ישלם שכרנו גם אם לא הספקנו כל מה שרצינו.

שעות העבודה אצל הקב"ה הן 24:7, ובתנאי ההעסקה הוסכם שהעובדים צריכים לעבוד בשמחה ורצוי שישנו כמה שהם צריכים.

אין סך מסויים של שעות שינה שבהם כל אחד מחויב. שינה זה דבר אישי וכל אחד ימצא כמה שעות הוא צריך כדי להתנהל בנחת וברעננות.

אחרי שאדם מוצא לעצמו כמה שעות שינה הוא צריך, אז מגיע השלב הקשה- לוותר על ההספק. להסתכל על השעון בשעה 21:00 (ככה זה אצלי), ולומר: אני לא אתחיל עכשיו להתעסק עם כל מיני דברים, כי אני רוצה להתארגן לשינה.

אם מקדישים זמן לשינה מפסידים הרבה דברים שאפשר היה להספיק.

אבל מרויחים את החיים.

לילה טוב.